Nasza szkoła w dniu Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, pokazała całej Europie, że polskie dzieci już w szkołach podstawowych uczą się podstawowych czynności ratujących życie.

 

 

Dnia 16 października 2017r. w samo południe przystąpiliśmy do półgodzinnej akcji bicia rekordu Guinnessa w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą liczbę osób. Na miejscu obecni byli uczniowie, nauczyciele, rodzice, dziadkowie oraz przedstawiciele OSP Koźmin Wlkp.

 

 

 Już po raz trzeci włączyliśmy się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ponadto w szkole systematycznie od 2012 roku są prowadzone zajęcia z pierwszej pomocy w ramach programu edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

 

 

 

Po podliczeniu wszystkich zgłoszeń Fundacja ogłosiła, że w tym roku w biciu rekordu brało udział 85 010 osób! 

 

 

 

Dziękujemy wszystkim za obecność :) 

 

 

 

Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy w stronę strażaków, którzy po zakończeniu akcji przeprowadzili dla wszystkich obecnych kurs pierwszej pomocy.

 

 

 

Natalia Kowal 

 

Tutaj możesz obejrzeć film z bicia rekordu Guinnessa 

  

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA SZKOLNYM FB

 

 

 

 

 

Dnia 15 lutego 2017r. drugoklasiści w ramach realizowanego programu "Ratujemy i Uczymy Ratować", którego organizatorem jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” wzięli udział w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzonych przez panią Natalię Kowal, szkolną koordynatorkę programu.

 

 

Na początku dzieci uważnie obejrzały film edukacyjny pt.: "Doktor Kręciołek" oraz poznały cele zajęć. Wychowankowie wysłuchali jak istotne są pierwsze chwile w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia oraz jak należy się w takiej sytuacji zachować.

 

Dzieci z prawdziwym zaangażowaniem przystępowały do zajęć motywowane faktem, iż wiedza o tym, jak należy nieść pomoc, może uratować czyjeś życie…
Na potwierdzenie odbytego kursu uczniowie na zakończenie zajęć otrzymali certyfikaty.

 

 

O tym, jak ogromne znaczenie ma umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, nikogo przekonywać nie trzeba. Dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat oswajać uczniów z ideą pomagania i skupić się na praktycznych umiejętnościach.

 

Natalia Kowal

ZOBACZ ZDJĘCIA:

 

 


 

W ramach programu WOŚP  „Ratujemy i Uczymy Ratować” uczniowie klas młodszych wzięli udział w konkursie, który polegał na stworzeniu plakatu podejmującego tematykę ratowania życia ludzkiego. Praca musiała zawierać następujące elementy składowe:

  • bezpieczeństwo,
  • sprawdzenie przytomności,
  • telefony alarmowe,
  • resuscytacja krążeniowo- oddechowa,
  • pozycja boczna.

 

Zwycięzcami zostali Wiktoria Grześkowiak uczennica klasy III   oraz Sergiusz Pańczak uczeń klasy I.

20160428_092433

Serdecznie GRATULUJEMY wychowankom pomysłowości  oraz znajomości podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. :)

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA SZKOLNYM BLOGU

 

Natalia Kowal

 

 

 

 

 

 

9 listopada 2015r. odbył się kurs pierwszej pomocy w ramach programu "Ratujemy i Uczymy Ratować" WOŚP.  Udział  w kursie wzięli uczniowie klas I-III. Zajęcia prowadził ratownik medyczny, pani Maria Kowalska, która zapoznała wychowanków z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA I WPIS NA SZKOLNYM BLOGU

 

 

 

 

 

16 października przypada "Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”. Z tej okazji  nasza szkoła włączyła się w próbę bicia rekordu Polski w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej  przez jak największą liczbę osób. Akcja rozpoczęła się o godzinie 12.00 i trwała 30 minut.

 

 

 

 

W tym roku w biciu rekordu wzięło udział 980 instytucji oraz 92 049 osób, które korzystały z 5 411 fantomów! Tym samym ustanowiono nowy rekord. Hura!

 

 

Organizatorem Wydarzenia była Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która organizuje akcję w ramach Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować", w którym systematycznie uczestniczą uczniowie naszej szkoły. Program polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie  już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki, a pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.

 


Do bicia rekordu w naszej szkole włączyli uczniowie, nauczyciele, a także rodzice. W sumie stawiło się 90 osób. Szkolnym organizatorem akcji była pani Natalia Kowal, która wspólnie z uczniami starszych klas przeprowadziła imprezę.

 

 

 

 

Podczas bicia rekordu wszyscy obecni mogli zmierzyć ciśnienie tętnicze oraz zbadać swój poziom cukru we krwi, dzięki obecności pani pielęgniarki Doroty Jaskółki. Dodatkowo uczniowie wykonywali prace plastyczne dotyczące pierwszej pomocy. Na zakończenie wszyscy  otrzymali Apteczki Małego Ratownika WOŚP oraz ulotki i broszury nadesłane wcześniej przez Fundację.

 

 

 

 

 

 

Tutaj można zobaczyć film z próby bicia rekordu  w naszej szkole

 

 

 

Cieszymy się ogromnie,  że umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest czymś naturalnym dla naszych uczniów.

 

 

 

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspólne ustanowienie nowego rekordu. ;)

 

 

 

 

 

Pamiętajcie!

 

 

"Gdyby więcej ludzi umiało udzielać pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia, 100,000 osób rocznie w Europie mogłoby żyć".

 

 


Natalia Kowal

 

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 czerwca w klasie III odbył się Kurs Pierwszej Pomocy. Uczniowie od pierwszej klasy systematycznie uczestniczyli w takich kursach prowadzonych przez panią Natalię Kowal. Nasza szkoła bierze udział w programie "Ratujemy i Uczymy Ratować". Podczas zajęć uczniowie poznają zasady udzielania pierwszej pomocy. Uczą się przede wszystkim postawy pewności co do swoich umiejętności, aby w sytuacji zagrożenia życia móc pomóc drugiej osobie.

 

DODATKOWE LEKCJE- LEKCJE RATOWANIA ŻYCIA TO DOBRE PRZEDSIĘWZIĘCIE, KTÓRE BĘDZIEMY SYSTEMATYCZNIE PRAKTYKOWAĆ W NASZEJ SZKOLE !!!

 

 

ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁ KURS PIERWSZEJ POMOCY NA BLOGU KLASY III

 

 

 

 

                          

Dnia 23 stycznia 2014 r. odbył się KURS PIERWSZEJ POMOCY w ramach programu "Ratujemy i uczymy się ratować".  Naszą szkołę odwiedził wykwalifikowany Instruktor Pierwszej Pomocy Mirosław Kasperkowiakpracujący na co dzień jako ratownik medyczny w Pogotowiu Ratunkowym.

Na kurs  przybyli rodzicie, uczniowie i nauczyciele. Na samym początku  wszystkich zebranych przywitała Pani Dyrektor Irena Jaskółka. Następnie Pan Mirosław dzięki  prezentacji multimedialnej, pokazowi oraz szczegółowym objaśnieniom przedstawił istotne elementy udzielania pierwszej pomocy. 

Dowiedzieliśmy się jak sprawdzić czy poszkodowana osoba oddycha, jak wykonać prawidłowo resuscytację krążeniowo-oddechową oraz jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej. Po części teoretycznej przeszliśmy do praktyki. Każdy uczestnik spotkania otrzymał maseczkę do sztucznego oddychania i pod okiem wykwalifikowanego specjalisty mógł przećwiczyć to osobiście na fantomach, w które jest wyposażona szkoła.

Kurs uświadomił nam, że w przypadku gdy znajduje się obok nas osoba poszkodowana należy postępować świadomie i co najważniejsze szybko! Każda „minuta jest na wagę złota” .

Choć uczniowie w naszej szkole systematycznie uczestniczą w  kursach pierwszej pomoc, prowadzonych przez odpowiednio przeszkolonych nauczycieli. To na pewno częściej będziemy zapraszać wykwalifikowanych ratowników, którzy mimo wiedzy jaką przekazują, mogą podzielić  się również doświadczeniami  ze swojej niezwykle ciężkiej i odpowiedzialnej pracy.

 

Natalia Szajber

 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

 

 

 

Nasza szkoła 16 października 2014r. podczas Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca - „Restart a Heart Day” włączyła się w próbę pobicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo oddechowej przez jak największa ilość osób, nieustannie przez 30 minut. Organizatorem bicia rekordu była Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

 

 

 

Celem akcji – oczywiście poza chęcią pobicia ubiegłorocznego rekordu - była promocja pierwszej pomocy i powszechnej nauki tej wiedzy. Dlatego też Fundacja WOŚP zachęcała wszystkich nauczycieli i koordynatorów lokalnych akcji do pokazywania efektów swoich działań również w Internecie.

 

 

TUTAJ ZOBACZ film z bicia rekordu Guinnessa w naszej szkole.

 

W tym roku do akcji włączyło się aż 675 instytucji,  z czego większość stanowiły szkoły podstawowe objęte programem Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować”. W tym także nasza szkoła, która od kilku lat systematycznie, dzięki wykwalifikowanej kadrze nauczycielskiej przeprowadza kursy pierwszej pomocy dla uczniów i rodziców.

 

 

Do bicia rekordu w naszej szkole włączyli się przedszkolaki, uczniowie klas I-VI, nauczyciele, a także rodzice. Dziękujemy wszystkim za obecność i  poświęcenie swojego czasu.

 

 

Tegoroczna akcja jest wielkim sukcesem, bo jednorazowo w całej Polsce 67 396 osób (zarówno dzieci jak i dorosłych) pokazało, że potrafi udzielić pierwszej pomocy. Niestety nie udało się pobić zeszłorocznego rekordu, ale nadal należy on do Orkiestry (w październiku 2013 roku w akcji uczestniczyło 83 111 osób) i czeka na pobicie w przyszłym roku :) 

 

Nasza szkoła na pewno przyłączy się do bicia rekordu i za rok! J

 

Pamiętajcie!  Wasze ręce mogą uratować czyjeś życie :)

 

Natalia Szajber

 

 

SIE MA!

 


ZOBACZ ZDJĘCIA:

 

 

 

 

 

                                    

Program „Ratujemy i uczymy ratować” powstał dzięki Fundacji WOŚP Jurka Owsiaka i jest adresowany do nauczycieli i uczniów klas I-III. W roku szkolnym  2010/2011 panie: Dorota Krawczyk i Natalia Szajber uczestniczyły  w szkoleniu prowadzonym przez wykwalifikowanych instruktorów, z którego przywiozły podręczniki dla uczniów oraz fantomy do nauki udzielania pierwszej pomocy. Tym samym  stały się koordynatorkami programu w naszej szkole. Dzięki przeszkolonym pedagogom i otrzymanym pomocom dydaktycznym dzieci uczą się najprostszych zasad udzielania pierwszej pomocy.

Dnia 25 czerwca 2013r. w naszej szkole odbyły się drzwi otwarte dla rodziców i uczniów klasy I. Podczas spotkania pani Natalia Szajber zaznajomiła dzieci i opiekunów z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Zakres zajęć obejmował następujące tematy:

·         Bezpieczeństwo,

·         Sprawdzanie przytomności,

·         Wzywanie pomocy,

·         Pozycja boczna,

·         Oddechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej,

·         Łańcuch przeżycia.

 

 

Rodzice wraz z dziećmi w przyjazny sposób, w formie zabawy, pracy z tablicą interaktywną przyswoili niezbędne wiadomości. Na zakończenie wszyscy otrzymali certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy !!!

 

 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

 

 

 

                       
 
18 marca 2014r. w oddziale przedszkolnym odbyło się spotkanie dzieci z ratownikiem medycznym panem Mirosławem Kasperkowiakiem, instruktorem nauki pierwszej pomocy, pracującym na co dzień w Zespołach Ratownictwa Medycznego. Przedszkolaki poznały zasady udzielania pierwszej pomocy i specyfikę pracy Pogotowia Ratunkowego. Nauczyły się jak i kiedy powiadamiać służby ratunkowe. Dzieci z radością i zaangażowaniem wzięły udział w zabawach w opatrywanie zranień za pomocą bandaża i plastra z gazą, a także siatki podtrzymującej opatrunek. Na zakończenie wizyty w ramach podziękowania maluchy wręczyły panu Mirkowi piękną laurkę.   
 
 
wychowawczyni oddziału przedszkolnego
Monika Kasperkowiak
 
 
 
 
      

W roku szkolnym 2012/2013 uczniowie uczęszczający na zajęcia dodatkowe odbyli kilkugodzinny  kurs pierwszej pomocy. Doskonalili  swoje umiejętności z zakresu sprawdzania przytomności, wzywania pomocy, sprawdzania oddechu, pozycji bocznej. Nauczyli się wykonywać wdechy ratownicze oraz prawidłowo uciskać klatkę piersiową.

Każdy może uratować życie drugiej osobie, dlatego bardzo istotne jest aby nauczyć się podstawowych zasad jak najwcześniej. Często boimy się i panikujemy w sytuacji  „krytycznej”. Dlatego dzięki kursowi, który poprzez zabawę uczy - uświadamiamy uczniom jak ważna jest PIERWSZA POMOC.

                                                                                                         Natalia Szajber

 

 

GDYBY CO DZIESIĄTY MIESZKANIEC ZIEMI                          POTRAFIŁ UDZIELAĆ PIERWSZEJ POMOCY, OCALIŁBY                  MILION LUDZI ROCZNIE !!!

 

 

    ZOBACZ ZDJĘCIA:

 

     

 ©2019 Szkoła Podstawowa w Starej Obrze
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też korzystać z nich współpracujący z nami reklamodawcy oraz firmy badawcze. Jeżli wyrażasz zgodę na używanie cookies, to będą one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies.