22 czerwca podczas uroczystego apelu z okazji zakończenia roku szkolnego Tropiciele Wiedzy z III klasy podsumowali swój klasowy projekt.

Trzecioklasiści oraz ich Tropiący Rodzice otrzymali dyplomy. Uczniowie z największą liczbą punktów i odznak zebranych w Legitymacjach Tropiciela Wiedzy otrzymali nagrody rzeczowe.

Wszystkim Tropicielom oraz ich Rodzicom serdecznie gratulujemy oraz życzymy wielu wspaniałych przygód i odkryć podczas wakacji oraz na drugim etapie edukacyjnym. ;)

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

 

 

Natalia Kowal nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w dniach 7-8 czerwca uczestniczyła w spotkaniu podsumowującym pierwszą edycję programu Edukacja Inspiracja. Pani Natalia już po raz drugi spotkała się z 34 nauczycielkami i nauczycielami z małych miejscowości z całej Polski, którzy otrzymali granty na realizację projektów edukacyjnych ze swoimi uczniami. Pierwszy dzień otworzyła prezes Fundacji EFC – Emilia Gromadowska i Agata Łuczyńska – prezeska Fundacji Szkoła z Klasą. Następnie uczestnicy prezentowali efekty swoich projektów, rozmawiali o osiągnięciach, a także trudnościach, na które natrafili. Dzień zakończył się bankietem w Fundacji EFC. Nauczycieli przywitał Igor Czernecki – przewodniczący Rady Fundacji.
 
W drugim dniu nauczyciele z programu Edukacja Inspiracja wzięli udział w VIII Festiwalu Szkoły z Klasą. To wydarzenie, w którym uczestniczą nauczyciele i uczniowie z programów Fundacji Szkoła z Klasą świętując zakończenie działań. Nauczyciele Edukacji Inspiracji w tym pani Natalia Kowal wystąpili w roli ekspertów, którzy wsłuchali się w opowieści uczniów o tym, co robili w projektach w swoich szkołach. Następnie wspólnie omawiali działania poszczególnych szkół i szukali inspiracji na kolejne projekty z uczniami. To wydarzenie było ukoronowaniem działań projektowych.
Pani Natalia Kowal wróciła ze stolicy z głową pełną pomysłów, z entuzjazmem i energią do dalszego działania.
 
 
 
 

 

Dzisiejszy dzień czyli 21 maja 2018 Tropiciele wiedzy poświęcili  wspólnemu odkrywaniu przez społeczność uczniowską naszej szkoły, a także nauczycieli.

Każdy uczeń oraz pracownik naszej szkoły mógł podejść do stanowisk usytuowanych na korytarzu szkolnym, w których przeprowadzane były różne doświadczenia, a mianowicie: można było zbudować płuca, poznać znaczenie cieczy nienewtonowskiej, zbudować obwody elektryczne, zobaczyć jak działa erupcja wulkanów, jak działa konik solarny, a także jak łatwo można wykonać oczyszczalnie brudnej wody.

Dla wielu były to ciekawe nowe doświadczenia, w których z ochotą brało udział dużo osób.

W naszej klasie z kolei każdy mógł się pobawić robotami wielozmysłowymi wykonanymi przez nas-Tropicieli wiedzy, a także można było obserwować bociany online. Była to niesamowita frajda i zabawa. Wielu uczniów nie zdawało sobie sprawy, że nasze roboty pobudzają tyle zmysłów ludzkich.

Myślę, że dzisiejszy dzień należy zaliczyć do udanych, gdyż doceniło naszą pracę, a wielu uczniów i nauczycieli mogło zobaczyć jak wyglądała nasza codzienne praca w projekcie.      

                                                                                                        Sergiusz 

Projekt uważamy za zrealizowany w 100 procentach.

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

 

 

Znamy już wyniki konkursu fotograficznego

PRZYRODA BUDZI SIĘ DO ŻYCIA.

 

 

Spośród 11 zdjęć jury wyłoniło 4 najlepsze prace:

I miejsce- Zuzanna z IV klasy

II miejsce- Jakub z IV klasy

III miejsce- Amelia z IV klasy

Wyróżnienie- Bartek z III klasy 

Nagroda specjalna- Najwięcej "lajków" na Facebooku- Michalina z klasy III

Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy, a osoby wyróżnione nagrody rzeczowe.

 

GRATULUJEMY :) 

 

 

 

Tropiciele wiedzy wiedzą, że płyny newtonowskie to te, które wszyscy znamy – na przykład woda. Kiedy ją przelewamy, uderzamy dłonią w jej powierzchnię, czy coś do niej wrzucamy, cały czas jest płynna (najwyżej naokoło robi się mokro). 11 maja na zajęciach trzecioklasiści odkryli co to jest ciecz nienewtonowska. Już wiedzą, że to płyn, który przeczy prawom fizyki. W spoczynku, bez działającej na niego żadnej siły zachowuje się jak zwykła ciecz, ale gdy tylko dostarczymy mu jakąś energię, np. poprzez nacisk, ciecz ta zachowuje się jak ciało stałe- „twardnieje”.

 

 

 

Na zajęciach uczniowie świetnie się bawili i uczyli nowych rzeczy.

 

Zobacz zdjęcia na fb

 

 

 

8 maja Tropiciele wiedzy z III klasy oraz uczniowie klasy IV z opiekunkami p. R.Praczyk oraz p. N.Kowal wybrali się do Ośrodka Edukacji Leśnej do Czeszewa. Uczniów powitał podleśniczy pan Marek Dobroczyński, który opowiedział dzieciom o pracy leśnika. Pokazał sprzęt oraz ubiór ludzi pracujących przy wycince drzew w lasach. Pan Marek podzielił się z nami swoją wiedzą, pasją oraz poczuciem humoru. :)

 

 

 

„Centrum Zarządzania Łęgami" w Czeszewie to malowniczo położony w starorzeczach Warty Ośrodek Edukacyjny cieszący się olbrzymią popularnością zwiedzających. Ośrodek mieści się w zabytkowym, historycznym budynku.

 

 

 

 

Nadleśnictwo Jarocin wyposażyło sale dydaktyczne w stałe ekspozycje, na czele z multimedialną makietą przyrodniczą największego skarbu tego obszaru - uroczyska „Czeszewski Las". Olbrzymią atrakcję stanowiła dla nas przeprawa promowa, prowadząca na drugi brzeg Warty do rezerwatu Czeszewski Las, który jest najstarszym rezerwatem w Wielkopolsce, a jego korzenie sięgają 1907r. Na miejscu pan Marek zabrał nas na spacer z przeszkodami. Oglądaliśmy liczne drzewa oraz podziwialiśmy nadrzeczny krajobraz. Spotkaliśmy też ślady bytności bobrów, podgryzione i poprzewracane drzewa.

Na zakończenie naszej wyprawy rozpaliliśmy ognisko i zjedliśmy smaczne kiełbaski.

 

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

 

 

 

11 kwietnia odbyły się w naszej szkole kolejne ciekawe zajęcia w ramach naszego klasowego projektu edukacyjnego, tym razem były to warsztaty- EFEKTOWNA CHEMIA.  Podczas pierwszej części dowiedzieliśmy się jak zrobić mydło oraz wykonaliśmy swoje piękne, kolorowe i pachnące mydełka.

Następnie zobaczyliśmy wiele ciekawych doświadczeń, z których najbardziej podobał mi się suchy lód.

 

 

Na zakończenie udaliśmy się na boisko szkolne gdzie puszczaliśmy duże bańki mydlane.

 

Warsztaty były bardzo interesujące. Myślę, że wszyscy uczestnicy byli zachwyceni.

Jako podziękowanie wręczyliśmy prowadzącemu panu Piotrowi Dolacie i jego córkom statuetkę. 

 

Michalina Przeniczna

 ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WARSZTATÓW

 

 

 

 

 

W dniu 23 kwietnia Tropiciele wiedzy wraz z rodzicami, a także rodzeństwem uczestniczyli we wspólnych doświadczeniach i eksperymentach.

Rodzice wraz ze swoimi dziećmi musieli przygotować doświadczenia, które według nich są interesujące i warte pokazania na forum klasy.

Wielu tropicieli przemieniło się w fizyków i chemików, aby dokonać rzeczy magicznych.

Pokazane były różne reakcje jakie zachodzą i dzieją się po dolaniu do danej cieczy oleju, atramentu czy jodyny.

 

 

Mogliśmy także zaobserwować tańczącą kukurydzę albo ciepły śnieg.

Ciekawostką okazało się też doświadczenie z kartką papieru A4, przez którą można przejść.

Doświadczenia te wzbudzały zaciekawienie oraz poprawiły relacje między dziećmi i ich rodzicami. Każdy z niecierpliwością oczekiwał co dalej się wydarzy i jaki będzie rezultat danego doświadczenia.  

Myślę, że każdy wiele się nauczył, a doświadczenia pogłębiły wiedzę w praktyce.

 

ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA

Sergiusz Pańczak

 

 

10 kwietnia Tropiciele wiedzy zajmowali się ekologią. Przypomnieli jak należy segregować śmieci oraz co to jest recykling. Następnie trzecioklasiści projektowali swoje EKO- urządzenia. Po prezentacji swoich pomysłów uczniowie przeszli do montowania solarnego konika polnego oraz samochodu z napędem wodnym.

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

 

 

Tropiciele wiedzy odkrywają kolejny żywioł-wodę. 23 kwietnia na zajęciach  uczniowie przeprowadzili szereg interesujących doświadczeń. Trzecioklasiści stworzyli fontannę Herona, sprawdzali czy woda ma napięcie, oczyszczali brudną wodę, zrobili kolorowy koktajl, który pokazał, że ciecze mają różną gęstość itp. Uczniowie omówili również obieg wody w przyrodzie, zobaczyli jak wygląda meduza, a na zakończenie zagrali w grę pt.: "Młody hydrolog".

Nauka przez doświadczenie to najlepszy sposób zdobywania wiedzy-wiedzą o tym świetnie Tropiciele ;)

 

 

ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA

 

  

 

 
 
9 kwietnia Tropiciele wiedzy wykonali kolejne zadanie. Tym razem uczniowie przygotowali makiety Układu Słonecznego oraz prezentację multimedialną i plakaty przedstawiające różne ciekawostki dotyczące tematu. Kolejne punkty znalazły się w "Legitymacjach Tropicieli Wiedzy". Wszystkie prace trzecioklasistów można podziwiać na naszym szkolnym korytarzu. 
 
 
 
 
 
 

 

20 kwietnia Tropiciele wiedzy szkolne mury i miejsca w ławkach zamienili na świeże powietrze. W tym dniu projektowali szkolny ogródek. Uczniowie pod okiem "wujka" posadzili śliczne krzewy i roślinki, które będą wszystkich witać na wejściu do szkoły.

 

Trzecioklasiści wykonali zadanie celująco.

Metamorfoza ogródka jest efektowna .

Brawo Tropiciele !!!

 

 

KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

 

5 kwietnia Tropiciele wiedzy wspólnie z uczniami z innych klas oraz opiekunami wybrali się do Planetarium w Potarzycy.

 

 

Na samym początku przypomnieliśmy sobie nazwy planet. Na półhektarowej przestrzeni znajdującej się obok szkoły, w której działa planetarium, zostały wytyczone orbity, a na nich ułożone betonowe kule imitujące modele Słońca i ośmiu planet, zgodnie z ich lokalizacją w Układzie Słonecznym. Niekonwencjonalne zajęcia w plenerze pozwoliły przybliżyć nam rozmiar, kolorystykę i strukturę poszczególnych planet.

 

 

 

 

 

 

 Następnie przeszliśmy do zegara słonecznego, który służy do wskazywania czasu na podstawie położenia Słońca. To kolejna atrakcja, którą można zobaczyć w Potarzycy. Pogoda nam dopisała- także odczytaliśmy godzinę. HURA! ;)

 

 

 

 

Kolejnym, głównym punktem wycieczki był seans pt. "Gołym okiem, czyli co widać na nocnym niebie". Rozpoznawaliśmy gwiazdozbiory widoczne nad Polską. Odnajdywaliśmy jasne gwiazdy i obiekty mgławicowe. Obserwowaliśmy również kometę, Księżyc oraz zorzę polarną. 

 

 

 

Wszyscy byliśmy  pod wrażeniem seansu oraz innych atrakcji.

 

 

 

Na zakończenie wręczyliśmy statuetkę Pani  Elżbiecie Owczarek, która jest opiekunką planetarium.

 

 

 

Bardzo podobała mi się ta wycieczka i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś wybierzemy się do Potarzycy pooglądać gwiazdy. ;)

 

 

Klaudia Maj

 

 

 

KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tropiciele wiedzy z III klasy zaprezentowali 20 kwietnia  krótkie przedstawienie pt."Jak uratować las". Mali aktorzy uzmysłowili wszystkim, że należy dbać o naszą planetę-Ziemię, tym bardziej, że 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi.

 

  

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA SZKOLNYM FB

 

 

 

 

Dnia 3 kwietnia my- Tropiciele wiedzy wspólnie z rodzicami i panią Natalią  wyruszyliśmy na wyprawę do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Na miejscu przywitał nas przewodnik pan Patryk, który towarzyszył nam w spacerze po gołuchowskim parku i zaprowadził do Pokazowej Zagrody Zwierząt, gdzie opowiedział nam różne ciekawostki o czterech ssakach: dzikach, danielach, konikach polskich i żubrach.

Między innymi dowiedzieliśmy się, że wszystkie żubry w Polsce są wpisywane do Księgi Rodowodowej Żubrów, a ponadto każdy żubr ma nadawane swoje imię, które rozpoczyna się od liter PO lub PL.

Ciekawą rzeczą, którą usłyszeliśmy od konikach polskich było to, że pochodzą one od tarpanów leśnych. Zaciekawiło nas również  poroże jednego daniela, a pan Patryk wyjaśnił nam, że to poroże każdego roku daniel gubi, ale wyrasta mu na nowo.

 

Po skończonych pierwszych zajęciach edukacyjnych muslieliśmy rozwiązać  test znajomości naszej wiedzy na temat tropów omawianych zwierząt, a także na temat nazw poszczególnych członków danej rodziny zwierząt. Wszyscy poradziliśmy sobie dopbrze z tym zadaniem.

 

Po pierwszych zajęciach edukacyjnych udaliśmy się na druga lekcję, która odbyła się w sali wykładowej, gdzie podczas prezentacji multimedialnej dowiedzieliśmy się o różnych gatunkach sów. Przewodnik wyjaśnił nam na przykład dlaczego sowa tak cicho się porusza-lata, a cała ta zagadka tkwi w piórach tych ptaków. Mogliśmy także wysłuchać jak brzmią dźwięki poszczególnych gatunków sów. Tak samo, jak poprzednim razem na końcu mieliśmy mały sprawdzian na temat sów.

 

Pogoda nam dopisała. Po zakończonych zajęciach urządziliśmy sobie wspólny piknik na łące, gdzie rozciągał się piękny widok na gołuchowski zamek Czartoryskich.

 

W drodze powrotnej Wszyscy zadowoleni i pełni energii wraz z wiosennym słońcem postanowiliśmy zatrzymać się na krótki spacer po parku w Dobrzycy, gdzie mogliśmy podziwiać platana klonolistnego, który jest jednym z największych w Polsce.

 

 

 

 

Dla zdobycia odznaki „Miłośnik drzew” udało nam się objąć platana, którego obwód wynosi 1165 cm.

           

 

Sergiusz Pańczak

 

 

  

KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ  Z NASZEJ WYPRAWY

 

 

 

 

 

 

 

17 kwietnia Tropiciele wiedzy przynieśli do szkoły zaprojektowane przez siebie latawce, za które otrzymali kolejne punkty i odznakę do swoich legitymacji. Prace były piękne. Trzecioklasiści skorzystali z dzisiejszej pogody i puszczali swoje latawce na łące. Wszystkie pięknie prezentowały się w powietrzu. ;)

 

KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

 

 

20 marca w ramach projektu edukacyjnego „ Tropiciele Wiedzy” odbyło się spotkanie z ratownikami medycznymi z OSP Koźmin Wlkp. „Ciocia” Magda i pani Marzena przeprowadziły kurs pierwszej pomocy, w którym uczestniczyliśmy razem z naszymi babciami, dziadkami  oraz rodzicami.                                                                                                              

Na początku panie uczyły nas, jak prawidłowo przeprowadzać resuscytację krążeniowo – oddechową. Z ratowniczkami przyjechał manekin „Franek”, na którym mogliśmy ćwiczyć resuscytacje. Przypomnieliśmy sobie także numery alarmowe: 112, 999, 998, 997. i dowiedzieliśmy się też co to jest defibrylator. Panie zademonstrowały nam jego działanie, krok po kroku, na manekinie. Opowiedziały nam o kołnierzu ortopedycznym i pokazały, jak  prawidłowo go założyć, aby dobrze usztywnić odcinek szyjny kręgosłupa. Ćwiczyliśmy również jak prawidłowo ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, a pod koniec zadawaliśmy ratowniczkom pytania związane z pierwszą pomocą.

Na zakończenie panie w ramach podziękowań otrzymały od nas statuetkę i gromkie brawa, a zaproszeni przez nas dziadkowie i rodzice certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy.

 Bartosz Teodorczyk

 ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

     

 

Tropiciele wiedzy aktualnie są na tropie czterech żywiołów. 16 kwietnia odkrywali gdzie w przyrodzie można zobaczyć prawdziwe śmigła. Trzecioklasiści obejrzeli ciekawy film o historii samolotów, a na zakończenie wykonali własny śmigłowiec z papieru.

 

KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

 

 

 

 

16 marca Tropiciele wiedzy z III klasy odkrywali  tajemnice ciała ludzkiego, Jego funkcjonowanie jest trochę podobne do działania automatycznego mechanizmu: pożywienie dostarcza energii, a mięśni pracują jak silnik. Z kolei serce i płuca działają jak pompy ssąco-tłoczące.

 

 

 

Trzecioklasiści zajęcia rozpoczęli od pogadanki z p. higienistką, która wyjaśniła jak zbudowane jest serce i płuca oraz na czym polega ich praca.

 

Następnie uczniowie przeszli do zajęć praktycznych, na których wspólnie z wychowawcą budowali płuca.

 

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

 

 

13 kwietnia Tropiciele wiedzy dowiedzieli się jak zbudowana jest Ziemia oraz dlaczego wulkany wybuchają. Następnie przeszli do części praktycznej samodzielnie wywołując eksplozje swoich mini wulkanów.

 

 

KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

 

 ©2019 Szkoła Podstawowa w Starej Obrze
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też korzystać z nich współpracujący z nami reklamodawcy oraz firmy badawcze. Jeżli wyrażasz zgodę na używanie cookies, to będą one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies.